7 ZASAD DIETY DLA MÓZGU

dieta mózgu

Jako, że niedługo czeka Was ważny egzamin i pewnie niejeden wieczór spędzicie nad książkami, warto pomyśleć, jak sprawić by ta nauka była wydajna. Przecież nie chodzi o to aby uczyć się dużo, ale aby w jak najkrótszym czasie jak najwięcej do tej naszej głowy wlazło. Jednym ze sposobów na poprawę pracy mózgu jest odpowiednia, zbilansowana dieta. Trudno, bowiem, wymagać wydajności nie dostarczając odpowiedniego paliwa.

Przychodzi mi tu do głowy, wyświechtane już nieco ale jednak obrazowe, porównanie naszego organizmu z samochodem. Jeśli wlejemy kiepskiej jakości paliwo, auto może i pojedzie, ale na pewno nie będzie to jazda płynna i komfortowa. Nasz mózg jest jednym z najbardziej wrażliwych na niedobory w diecie organem. Dlatego też jest pierwszym, który na reaguje na błędy żywieniowe. Spadek nastroju, czy koncentracji może nastąpić już w kilka minut po spożyciu nieodpowiedniego posiłku, a ratowanie się kawą, w takim wypadku, tylko pogarsza sprawę.

Aby uprościć Wam sprawę zebrałam 7 najważniejszych zasad diety, która będzie wspomagała prawidłowa pracę mózgu, w krótkie punkty. Jeśli weźmiecie sobie do serca poniższe zasady na pewno odczujecie różnicę, a do tego w bonusie prawdopodobnie wiosnę powitacie kilka kilogramów lżejsi. Nie radzę jednak wprowadzania ich wszystkich od razu. Dobrym pomysłem jest wprowadzanie jednej zasady tygodniowo. To prostsze, niż robienie od razu rewolucji w diecie.

7 zasad diety usprawniającej pracę mózgu

1. Zacznij dzień od śniadania

Niby banał, powtarzany do znudzenia. Jednak jest to podstawa, aby rozkręcić metabolizm po nocnej przerwie i przeciwdziałać całodniowym wahaniom cukru we krwi. Niestety, zestaw drożdżówka + kawa nie do końca zadowoli nasz mózg. Takie śniadanko może co najwyżej spowodować krótkotrwały wzrost poziomu energii, ale jeszcze szybszy jej spadek. Dobre śniadanie powinno dostarczać wszystkich potrzebnych wartości odżywczych, o których informacje znajdziecie poniżej.

2. Białko i złożone węglowodany

Białko i złożone węglowodany są niezbędne aby odżywić nasz mózg. Temat jest jednak niezmiernie ciekawy, ponieważ za pomocą tych dwóch składników odżywczych możemy uzyskać różne efekty, jeżeli chodzi o stopień pobudzenia czy koncentracji.

  • Jeśli zależy nam na sporej dawce energii powinniśmy połączyć produkty białkowe z warzywami, bez węglowodanów. Nie przesadzajmy jednak z ilością białka, gdyż może to spowodować senność.
  • Aby osiągnąć stan koncentracji należy połączyć białko z węglowodanami. Długotrwały efekt uzyskamy, jeśli będą to węglowodany złożone, a więc pieczywo pełnoziarniste, czy brązowy ryż.
  • Aby osiągnąć stan wyciszenia należy zjeść produkty węglowodanowe bez białka, np. ryż z warzywami, czy kanapkę z pomidorem.

Jako źródło węglowodanów powinny mam służyć takie produkty jaki kasze, brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo i makaron. Jeśli chodzi o produkty wysokobiałkowe, to nie zapominajmy, że istnieje inne mięso niż wieprzowina i drób. Najmniej chemii zawiera mięso wołowe i indycze. Pamiętajmy także o jajkach, to cenne źródło nie tylko białka, ale i wielu innych substancji odżywczych.

3. Posiłki co 3 godziny

Regularne posiłki zapewnią stały dopływ energii. Zjedzenie co 3 godziny niewielkiego posiłku nie spowoduje przejedzenia i uczucia senności, a zapobiegnie spadkowi cukru we krwi i nagłym napadom głodu.

4. Warzywa i owoce – witaminy

Warzywa powinniście dokładać wszędzie, gdzie się da. Tu ogólnie panuje zasada, że im bardziej różnorodnie, tym lepiej. Szczególnie jednak zwróćcie uwagę na warzywa zielone. Te powinny znaleźć się w Waszej diecie w największych ilościach. Z owocami, natomiast, nie ma co przesadzać. Jeden duży owoc dziennie lub kubek drobnych w zupełności wystarczy, zwłaszcza jeśli zależy Wam na sylwetce. Owoce zawierają bowiem sporo cukrów prostych. Do szczególnie polecane, to banan, jagody, awokado oraz jabłka.

Jeśli, z jakiegoś powodu, uważasz, że nie dostarczasz organizmowi dostatecznej ilości witamin, rozważ suplementację. Niech to będą jednak wysokiej jakości suplementy, zawierające witaminy w formie wchłanialnej.

5. Dobre tłuszcze

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe to jedyne tłuszcze, których organizm nie potrafi wytworzyć. Jeśli nie dostarczymy ich z jedzeniem, spowolnione zostanie przewodzenie impulsów nerwowych w mózgu. Kwasy te znajdziemy w jajkach (o ile ugotujemy je na miękko), oleju lnianym, oleju rybnym, a także nasionach i orzechach.

6. Pij wodę!!

Mózg to najbardziej nawodniony organ w organizmie człowieka, dlatego on pierwszy odczuwa jej niedobór. A  niedobór ten odczuwamy jako spadek koncentracji i uczucie zmęczenia. Istnieje także teoria, iż długotrwałe lekkie odwodnienie jest przyczyną częstego bólu głowy.

7. Dostarczaj minerały

Istnieje szereg pierwiastków potrzebnych dla prawidłowej pracy mózgu. Jeśli jednak będziecie stosować się do powyższych zasad, nie powinniście cierpieć na ich niedobory, ponieważ pierwiastki te znajdziemy w bananach, pomidorach, orzechach, pestkach, kaszach oraz produktach pełnoziarnistych. Wyjątkiem może być tu magnez, zwłaszcza u osób pijących sporo kawy, która wypłukuje ten pierwiastek z organizmu. Magnez jest też zużywany w większych ilościach w trakcie stresu. Jednym z najlepszych źródeł magnezu są pestki dyni i ciemne kakao ( np. w formie ciemnej czekolady). Warto więc te dwa produkty zjadać codziennie.

To by było na tyle. Idę coś zjeść 😉

Dodaj komentarz