O mnie

Dobrawa Szlachcikowska

Wiele lat pracowałam indywidualnie z uczniami, pogłębiając ich wiedzę z przedmiotów ścisłych. Nie da się ukryć, że największy ich odsetek potrzebował pomocy z matematyki. Niestety, moi uczniowie najczęściej największy problem mieli nie z samą matematyką, chemią czy fizyką, ale z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Na moich lekcjach potrafili nadrobić półroczne zaległości w kilka godzin. Świadczy to tylko o tragicznym poziomie przekazywania im wiedzy w szkole. Nie chcę tu generalizować, ponieważ ci uczniowie, którzy trafili na dobrych nauczycieli, nie mieli potrzeby, żeby szukać dodatkowej pomocy, a więc nie trafiali do mnie. Nie da się jednak ukryć, że nasz system edukacji jest nastawiony przede wszystkim na wykładanie wiedzy, a nie jej nauczanie.

Mam małego hopla na punkcie efektywnej i szybkiej nauki. Część wiedzy zdobyłam z książek, część poprzez obserwację moich uczniów. Zbieram wszystkie sposoby, pomysły, techniki, jak można daną wiedzę przyswoić szybciej i na dłużej, i staram się je wykorzystywać w praktyce.
Niestety, indywidualna praca z uczniem odbywa się zawsze w godzinach popołudniowych. A ja miałam dość mijania się w drzwiach z własnymi dziećmi. Dlatego powstała ta strona. Mam nadzieję, że będzie wam przydatna. Liczę na informację zwrotną od was, bo tego najbardziej będzie mi brakować. Nie było dla mnie nic cenniejszego w mojej pracy, jak zobaczyć ten błysk zrozumienia w oczach ucznia.